Kiwi

Kiwi

Kiwi to owoc zwany pierwotnie jako chiński agrest. Pochodzi z Chin z okolic rzeki Jangcy.

Kształtem przypomina walec. Jego skórka jest koloru brązowego i jego powierzchnię pokrywają liczne, małe włoski. Miąższ jest zielony z małymi czarnymi pestkami i białym środkiem. Kiwi powinno być jędrne. Można je obrać że skórki lub przekroić na pół i wyjeść wnętrze łyżeczką.

Kiwi zawiera wiele składników mineralnych i witamin. Najwięcej zawiera witaminy C i potasu. W przypadku pierwszej zaspakaja w pełni dzienne zapotrzebowanie, dzięki czemu kiwi polecane jest w przeziębieniach. Dodawane do śniadania ( przepis na śniadanie z serka granulowanego ) w okresie  zimowym na pewno zwiększy odporność Waszego organizmu. Dzięki dużej zawartości potasu spożywane 3 sztuk kiwi dziennie powinno obniżać ciśnienie skurczowe krwi.  Jednakże diabetycy powinni uważać na ten zielony owoc. Indeks glikemiczny kiwi wynosi 50. Co powoduje średni skok poziomu cukru we krwi. Nie jest powiedziane, że powinni je omijać jednakże jedzenie bez opamiętania nie jest wskazane. Kiwi zawiera bardzo dużą ilość błonnika oraz jest niskokaloryczne. Zawiera jedynie 60 kcal / 100 gram, dzięki czemu osoby na dietach odchudzających powinny włączyć je do swojego menu.

Jak widzicie kiwi polecane jest dla wszystkich osób, które nie są na nie uczulone. Jeśli nigdy nie jedliście kiwi i nie wiecie jak Wasz organizm na nie zareaguje koniecznie zacznijcie od małego kawałka owocu. Jeśli reakcja anafilaktyczna nie wystąpi możecie dokończyć kiwi. Z mojego doświadczenia wynika, że działania alergiczne występują od razu lub w ogóle.  Oczywiście alergię można nabyć w ciągu całego życia, ale jesli tylko odnotujecie niepożądane zachowanie organizmu odstawcie dany produkt.

 

 


Bibliografia:

  • M. Majewska, KIWI (owoc) – właściwości i wartości odżywcze. Ile kalorii ma kiwi? [online] , [dostęp: 26.02.2018] <www.poradnikzdrowie.pl>
  • E. Gąsecka, Diety odchudzające z niskim indeksem glikemicznym [online]. [dostęp: 26.02.2018], <www.doz.pl>
  • T. Sowiński, Kiwi – super owoc [online], [dostęp: 26.02.2018], <www.potreningu.pl>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.