TLENEK DIWODORU – jak to się pije?

TLENEK DIWODORU – jak to się pije?

Woda. Nic nowego. Każdy człowiek powinien wypić jej około 3 litrów dziennie. Wszyscy dobrze ją znamy. Pozory mylą. Woda jest wodzie nie równa, zwłaszcza tą którą możecie kupić w sklepie. Możemy mieć jednak pewność że pochodzi ona z ujęć podziemnych, które są wolne od szkodliwych bakterii i wszelkich zanieczyszczeń. Ze względu na stopień nasycenia składnikami mineralnymi wodę dzielimy na 4 grupy:

Wody zwykle/ źródlane/ stołowe

Wody nisko lub średnio zmineralizowane

Wody mineralne

Wody lecznicze

WODY ŹRÓDLANE

Zawierają mineralizacje poniżej 500mg/l. Tak mała ilość składników mineralnych praktycznie nie wpływa na organizm. Ponad to jest wielu zwolenników zastąpienia wody z kranu na rzecz wody źródlanej. Potrawy przygotowywane na tej bazie będą miały lepszy smak i będą zawierały więcej składników mineralnych, niż te przygotowywane na wodzie z sieci miejskiej. Oczywiście niektóre miasta chwalą się że maja najlepsza czy też dobrą wodę kranową. To fakt, że mogą być miejsca, gdzie tak jest, aczkolwiek wpływa jeszcze na to jakoś rur. Nie ma takiej możliwości, aby najlepszej jakości woda przepuszczona przez stare rurociągi pozostawała nadal zdatną do spożywania bez filtracji lub obróbki cieplnej. Jestem zwolenniczką picia tzw. kranówczanki jednakże proszę zwróćcie uwagę na stan techniczny rur. Wystarczy zapytać domownika lub na oko określić czy kanalizacja jest w miarę nowa. Oczywiste jest, że w nowych budynkach raczej woda będzie lepszej jakości, niż w tych starszych. Woda źródlana, która nie ma odpowiedniej ilości składników mineralnych nie powinna być sprzedawana jako woda mineralna. Dość popularnym chwytem firm jest podawanie szczegółowego wykazu składników mineralnych na etykiecie. Co oczywiście ma na celu zmylenie nieświadomego konsumenta, że kupowana przez niego woda zawiera wiele składników, która czyni ją mineralną. Nie prawda! Najważniejsza jest łączna ilość składników. Należy pamiętać o ich skali:

500mg/l > woda źródlana

500mg/l < woda słabo zmineralizowana

1500mg/l < wody wysoko zmineralizowane

4000mg/l < wody prozdrowotne

WODY MINERALNE SŁABO ZMINERALIZOWANE

Zawierają mineralizacje od 1500mg/l do 500mg/l. Zazwyczaj mają trochę wyższą cenę za litr, niż źródlane. Cena tych pierwszych zazwyczaj jest dwukrotnie wyższa, niż w przypadku tych drugich. Osobiście, uważam że warto jest dopłacić do wartościowego produktu, niż płacić za coś co tak naprawdę możecie uzyskać filtrując wodę z kranu. Wody z małą zawartością składników mineralnych dostarczają je organizmowi, jednocześnie nie wypłukując ich. Dzięki czemu organizm zachowuje równowagę elektrolitową.

WODY MINERALNE WYSOKO ZMINERALIZOWANE

Zawierają mineralizacje od 4000mg/l do 1500mg/l. Wody z tego przedziału zawierają bardzo dużo składników mineralnych, które wchłaniając się do organizmu uzupełniają ich niedobory. Picie wód wysoko zmineralizowanych jest jedną z lepszych metod dostarczania ważnych składników mineralnych. Ich niedobory mogą powodować choroby, schorzenia i zaburzenia metabolizmu. Woda ta zwana jest zazwyczaj wodą leczniczą, którą często zaleca lekarz, polecana jest również sportowcom, którzy podczas dużego wysiłku fizycznego tracą z organizmu dużą ilość cennych składników mineralnych.

Pamiętajcie zatem, aby wybierać wodę przynajmniej ze stężeniem 500mg/l składników mineralnych, a najlepiej powyżej 1500 mg/l. Woda ta na pewno odpowiednio nawodni i jednocześnie dostarczy cennych dla organizmu składników mineralnych. Pamiętajcie również, że w ciągu doby człowiek powinien wypić minimum 1 litr wody a podczas upałów 3 litry wody. Lekarze nie wliczają w to napojów typu herbata, kawa i inne napoje tzw. kolorowe, ponieważ działają one moczopędnie przez co wypłukują składniki mineralne. Decyzje co do dostawcy wody pozostawiam Wam. Pamiętajcie, aby zawsze sprawdzać etykiety i nie zawsze to co drogie w porównaniu do innych produktów musi być lepsze. Może uda się Wam znaleźć małego dostawcę wody, który będzie oferował dobrej jakości produkt w przystępnej cenie.

Bibliografia:

  • Kaniola (sfd), Woda mineralna, źródlana, lecznicza – wiesz co pijesz?, stan na dzień 01.09.2016, http://kulturystyka.pl

  • Woda Dla Zdrowia, Woda, stan na dzień: 02.09.2016, http://www.wodadlazdrowia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.